Α2 ανδρών: Πολυτιμη νίκη για την Ακαδημία Πάτρας - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Πολυτιμη νίκη για την Ακαδημία Πάτρας

Πολύτιμη νίκη με 28-21, πέτυχε η Ακαδημία Πάτρας με τη Νέα Ιωνία στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα άρχισε να παίρνει ενα σταθερό προβάδισμα, το οποίο έφτασε τα 8 τέρματα στο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 15-7 για τους γηπεδούχους.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τους παίχτες του Γιάννη Παπαγιαννόπουλου να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσουν στη νίκη
με 28-21 χωρίς να απειληθούν, απέναντι σε μια Νεα Ιωνία που είχε μοναδική αιχμή του δόρατος τον νεοαποκτηθέντα Κουμαραδέλη που πέτυχε 9 τέρματα.

Ακαδημία Πάτρας - Νέα Ιωνία 28-21
5λεπτα 2-2, 2-2, 6-4, 9-6, 11-7, 15-7 ημ 18-9, 19-11, 23-13, 27-15, 28-18, 28-21

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ: Διαμαντόπουλος, Διάφας, Κοτοπούλης, Παναγιωταρόπουλος 4, Μαρκάτος 1, Γιουπης, Βυρλος, Παπαγιαννόπουλος 8, Γεωργίου 7, Μήλας, Μακρυδάκης, Τομοβιτς 6, Μάρκοβιτς 1, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Τριανταφύλλου 1

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Τηνιακός, Ραμμος, Κουτσης, Χριστόπουλος 1, Βαλούρδος, Κουμαραδέλης 9, Πύλος 1, Παπουτσής 4, Πανόπουλος, Ιατρίδης 1, Κωνσταντέλλος, Οικονόμου 1, Παπαδόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Βαμβακούσης 2, Γαρίδας

Διαιτητές Τόλιος-Ανταλής, Πέναλτι 4/3 - 6/4, δίλεπτα 7-3