Δέκατος τελικός για τον Δούκα - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Δέκατος τελικός για τον Δούκα

ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακός, αυτό είναι το ζευγάρι του τελικού στο 16ο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι «μπλε» του Κωστή Μπούνα πιάνοντας σουπερ απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού, νίκησαν άνετα τον Αερωπό Έδεσσας με 28-19 και έδωσαν ένα ακόμα ραντεβού με την ιστορία τους.

Το άγχος των πρώτων λεπτών του ημιτελικού διαδέχτηκε το πάθος και το καθαρό μυαλό με τον Γιώργο Τόμπρο και τους συμπαίκτες του να ξέρουν τι θέλουν μέσα στο γήπεδο και να το κατακτούν. Το τελικό 28-19 σκόρπισε χαμόγελα στο μπλε στρατόπεδο και όλοι πλέον ζουν και αναπνέουν για τον τελικό της Κυριακής.

Στο παιχνίδι με τον Αερωπό, ο Ζιβούλοβιτς ήταν αυτός που «έβαλε μπροστά τις μηχανές» για τον Δούκα καθώς στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου έδωσε σημαντικές επιθετικές λύσεις στην ομάδα του. Το 6-6 του 13ου λεπτού μπορεί οι φιλοξενούμενοι να το μετέτρεψαν σε 6-8 (17’) όμως λογάριαζαν χωρίς τον… ξενοδόχο, Χρήστο Κεδέρη που βρήκε τους διαδρόμους βάζοντας την ομάδα του οδηγό στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 11-9 υπέρ του ΑΣΕΔ ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ο Αερωπός ισοφάρισε σε 12-12 (35ολεπτο). Εκεί ανέλαβαν δράση όμως Τόμπρος, Μπάγιος, Μωραϊτης, Κεδέρης και Ντούνης που εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων και πιέζοντας στην άμυνα «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 8-1 και «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη θέση τους στον τελικό της Κυριακής όπου εκεί τους περιμένει ο Ολυμπιακός. Το 20-13 μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 24-14 με τους πανηγυρισμούς στην εξέδρα να ξεκινούν μιας και η ομάδα δείχνοντας την απαιτούμενη σοβαρότητα κατάφερε να βρεθεί για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδος.

Μπροστά τους λοιπόν, ο Κωστής Μπούνας και οι παίκτες του έχουν μια πολύ μεγάλη πρόκληση. Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό σίγουρα είναι δύσκολο όμως όλοι πλέον γνωρίζουν ότι τους χωρίζουν 60 μόλις αγωνιστικά λεπτά από το τρόπαιο!

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 28-19
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-7, 7-8, 9-8, 11-8 (ημχ.), 12-12, 17-13, 21-14, 22-14, 26-16, 28-19
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 4, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 3, Γκέρτσος 1, Νομικός 1, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 4, Ζιβούλοβιτς 5, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 1, Ζαφειράκης 1, Κολλύρης, Κεδέρης 5.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Μαυρόπουλος, Ρόμπης, Φ. Τζουβάρας 3, Κράλλης, Λιάνδης, Ανγκέλοφ 1, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 3, Βαφείδης 1, Κυριμλίδης, Κυριακού 6, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Παρατηρητές: Κυριακούλιας – Κορρές Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/6-2/2